Teknoloji devlerini yapay zeka uçurdu

Google, Microsoft ve Meta gibi şirketlerin üç aylık kazançları beklentileri alt üst etti. Google’ın çatı şirketi Alphabet ilk çeyrekte 23.7 milyar dolar kar açıklarken gelirleri de 80.5 milyar dolara ulaştı. Bu verilerden sonra Alphabet’in hisseleri yüzde 11 artış göstererek 2 trilyon dolara dayandı. Google ayrıca hisse başına 20 sentlik ilk temettüsünü de bildirdi.

Microsoft ise geçtiğimiz yılın ocak-mart ayına göre gelirlerini yüzde 17 artırarak 61.9 milyar dolar gelir etti. Bu dönemde Microsoft’un karı ise yüzde 20 artarak 21.9 milyar dolar oldu. Meta da gün rekor gelir açıklamış. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın geliri, bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artışla 36,5 milyar dolara ulaştı. Şirketin kârı da geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katlayarak 12,4 milyar dolar oldu.

Bu arada Microsoft dünya çapında yapay zeka imparatorluğunu genişletiyor. 2023 yılında ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI ile 13 milyar dolarlık ortak yapan Microsoft son aylarda ise 10 milyar dolardan fazla yapay zeka yatırımı yapacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir