Kral Charles, kamu görevlerine geri dönüyor

T24 Dış Haberler

Buckingham Sarayı, Kral Charles’ın kanser teşhisi konulmasının ardından önümüzdeki hafta kamu görevlerine döneceğini, tedavi ve iyileşme sürecinin ardından iyi bir ilerleme kaydettiğini açıkladı. 

Şubat ayında Saray, 75 yaşındaki krala prostat büyümesi için yapılan düzeltici bir işlemin ardından testlerde tespit edilen belirsiz bir kanser türü teşhisi konulduğunu açıklamıştı. 

Charles resmî devlet işlerine devam etse de teşhis, tedaviye başlamak ve dinlenmek için kamu görevlerini ertelemesine neden olmuştu. 

Buckingham Sarayı Sözcüsü, “Majestelerinin tedavi programı devam edecek ancak doktorlar şu ana kadar kaydedilen ilerlemeden yeterince memnunlar ki kral artık halka dönük bazı görevlerine devam edebilir. Majesteleri, halka dönük bazı görevlerine yeniden başlayacağı için büyük cesaret duyuyor ve sağlık ekibine devam eden bakımları ve uzmanlıkları için çok minnettar” dedi. 

Kanser tedavisinin daha ne kadar devam edeceği ve ne zaman sonlanacağı konusunda bir şey söylemek için erken olduğunu bildiren Sözcü, “Şu ana kadarki ilerlemeden dolayı çok cesaretliyiz ve Kral’ın iyileşme süreciyle ilgili olumlu düşünüyoruz” dedi. 

Kral Charles’ın sağlık durumuyla ve tedavisiyle ilgili daha fazla bilgi verilmedi. 

Bazı resmî görevleri özel olarak yerine getirirken fotoğraflanan ve kayda alınan Kral Charles’ın kanser teşhisi konulmasından sonra kamu önüne çıkışı ilk kez geçen ay olmuştu. Windsor’daki bir Paskalya kilise ayininin ardından doğaçlama bir yürüyüşle iyi dilekte bulunanları selamlamış ve sağlığının iyiye gittiğine dair umutları artırmıştı. 

Britanya Başbakanı Rishi Sunak, kralın kamu görevlerine geri döndüğü haberini X üzerinden “Haftayı bitirmek için harika bir haber!” mesajıyla kutladı.

Japonya İmparatoru ile görüşecek

Dönüşünü kutlamak için Charles ve eşi Kraliçe Camilla, Londra’nın merkezindeki bir kanser tedavi merkezini ziyaret edecek. Ayrıca Japonya İmparatoru Naruhito ve eşi Masako, haziran sonunda resmî bir ziyaret gerçekleştirecek. 

Ancak saray, Charles’ın her zamanki yaz programını uygulamayacağını ve planlarının, iyileşme risklerini en aza indirmek için sağlık ekibine danışılarak hazırlanacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir