CHP heyeti, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşmeye hazırlanıyor

CHP’nin Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumlu gölge bakanı Yalçın Karatepe, bugün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile yaptığı görüşme sonrası, Erdoğan’ın önerisiyle Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in CHP’nin gölge kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumlu olan Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe ile görüşmesi kararlaştırıldı. Karatepe, görüşmede gündeme getirmeyi planladığı başlıkları paylaştı.

‘AK PARTİ İLE ORTAK BİR EKONOMİ PROGRAMI GÜNDEMDE YOK’

Bu görüşmenin Ak Parti ile ortak bir ekonomi programı hazırlığı anlamı taşımadığını belirten Yücel Karatepe, yurttaşların asgari ücrete ve emekli maaşlarına beklediği zammı, artırılması istenen tarımsal destekleri, TÜİK verilerini, KÖİ projelerini ve Varlık Fonu’nu gündeme getireceklerini söyledi.

ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİ MAAŞLARI

AK Parti iktidarının, ‘Asgari ücrete artış yapmayacağız, emekli aylıklarındaki artışı sınırlı tutacağız’ açıklamalarını hatırlatan Karatepe, “Biz yoksullaştırıcı ekonomi politikalarının karşısında olduğumuzu ifade edeceğiz. Temmuzdan itibaren asgari ücrete en az enflasyon farkı kadar zam yapılması gerektiğini söyleyeceğiz” dedi. Emekli maaşlarını da gündeme getireceğini belirten Karatepe, “Enflasyon oranına refah payı eklenerek aylıkların artırılması gerektiğini söyleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘DOLAYLI VERGİLERİ KONUŞACAĞIZ’

Ayrıca vergide adalet önerisini anlatacaklarını belirten Karatepe, “Bugün vergi gelirinin üçte ikisi dolaylı vergilerden oluşuyor. Bu adil olmayan bir vergi. Başta kurumlar vergisi olmak üzere ciddi vergi artışlarının zorunlu olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

“TARIM DESTEKLERİ YETERSİZ KALDI”

Karatepe, çay ve hububat fiyatları gibi açıklanan tarımsal desteklerin yetersiz kaldığını bunları da Bakan Şimşek’e ileteceklerini söyledi. Karatepe, “Mevcut kanunlar diyor ki tarımsal destekler milli gelirin yüzde 1’inden az olamaz. AK Parti döneminde bu düzenlemeye hiç uyulmadı” şeklinde konuştu. Çok tartışılan TÜİK verilerinin de bir diğer başlık olacağını aktaran Karatepe, “KÖİ projelerinin kamuya çok büyük yük olduğunu söyleyeceğiz.” diye ekledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir