Audi, Çin pazarı için SAIC ile ortaklık kuruyor

Audi yeni nesil elektrikli araçları için “Advanced Digitized Platform” olarak geçen, direkt olarak Çin pazarına özel yeni bir mimari geliştirmek üzere “SAIC” ile ortaklık kuracaklarını duyurdu.

Alman otomobil üretici söylendiği kadarıyla Çin’de ilki gelecek yıl yollara çıkarılmak üzere üç yeni elektrikli araç sunacak, daha sonra ülkede satılan araçların sayısı artacak. Audi’nin hali hazırda MEB tabanlı Q4 e-tron ve Q5 e-tron’u Çin’de sattığı aktarılıyor, birçok üretici gibi Audi de devasa Çin pazardaki varlığını artırmaya devam ediyor.

Bundan önce ön gösterimi yapılan 2025 Audi E-Tron GT gündeme gelmişti. Orijinalde 2021 yılında tanıtılan Audi E-Tron GT için yolda olan yeni sürüm, tasarımsal olarak yukarıdaki galeride de görebileceğiniz üzere aşırı farklı görünmüyor. Sportif bir çizgisi olan büyük araç için, daha çok teknik iyileştirmeleriyle öne çıkacak bilgisi geçiliyor. Henüz resmi teknik detaylar açıklanmış değil ancak modelin 320 kW şarj desteğiyle geleceği, en üstte 105 kWh batarya taşıyacağı ve yine en üstte çift motor üzerinden 640 beygir güç sunacağı iddia ediliyor. Bu sefer bir “RS Performance” sürümü de olacak araç, yeni Porsche Taycan gibi çok gelişmiş bir aktif süspansiyon sistemi üzerine kurulacak.

Marka daha önce ise önemli bir üretimi sonlandırma kararı ile gündeme gelmişti. Üretilen 662 binden fazla araçtan sonra ilk olarak 1995 Frankfurt Otomobil Fuarı kapsamında görücüye çıkarılan Audi TT için tam emeklilik zamanı 2023 yılının kasım ayında gelmişti. 20 yılı aşkın süre üretimde kalan ve üç farklı jenerasyon geçiren TT ya da açılımıyla “Tourist Trophy” için üretilen en son araç, Audi’nin Macaristan’daki Györ fabrikasından çıkarılmıştı.

Yıllar boyunca Porsche 911’ler gibi ikonik gövde yapısı korunarak modernleştirilen TT, her zaman en sevilen ya da beğenilen spor otomobil modellerinden olmadı ancak kendisine has büyük bir kitle oluşturmayı bildi. Birçok kişinin bu kadar uzun süre yaşamasına “şaşırdığı” araç sonrasında Audi R8 için maalesef ip çekildi. Kısa süre önce Almanya’da üretilen son araç banttan indirildi, süper otomobil sınıfının yıllardır aramızda olan iddialı üyesi için de macera sona erdi. Üretiminin daha önce 2023’ün sonunda biteceği aktarılan ancak mart ayına kadar taşınan R8 modelinden, 2023’te toplam 1.591 adet satılmış. 2008 yılında 5.016 adet satarak rekor kıran, daha sonraki yıllarda ise genelde 3 bin hatta 2 bin aracın altında kalan modelden, 2022 yılında ise 1.068 adet satılmış.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir